Frostpunk to gra strategiczna typu survival autorstwa polskiego studia 11 bit studios, które znane jest z takiego hitu jak na przykład This War of Mine. Premiera tej produkcji określana jest na pierwszy kwartał 2018 roku, jednak dokładna data nie została jeszcze podana.

Frostpunk trafił do mnie w formie gry demonstracyjnej, w której możliwa jest gra tylko do 10 dnia. Wydaje się to być dosyć mało, jednak nawet w takim okresie można wyrobić sobie zdanie na temat produkcji.

Podstawowym celem gry jest przetrwanie. Rozgrywkę zaczynamy na odludziu, zewsząd pokrytym śniegiem. Naszym zadaniem jest przetrwanie, a w sytuacji gdy temperatura otoczenia waha się od -20 do -40 stopni, najważniejszym elementem jest ciepło. Na środku obozowiska posiadamy jedynie generator ciepła, który musimy jakoś zasilić.

Frostpunk

Już od początku borykamy się z trudnymi wyborami. Liczba pracowników jest ograniczona, a ilość surowców do wydobycia skłania nas do podejmowania trudnych wyborów. Pierwszym celem jest zdobycie odpowiedniej ilości węgla, aby włączyć piec, jednak nie możemy zapominać o innych zasobach, takich jak drewno i stal, które będą niezbędne do rozbudowy osady. Podstawą do przeżycia w tak trudnych warunkach jest żywność, która jest trudna do zdobycia. Z początku myślałem, że podstawą jest utrzymanie odpowiedniego poziomu węgla w magazynie, jednak to niedobór pokarmu, będzie doskwierał nam najczęściej.

Frostpunk

Nasze społeczeństwo podzielone jest na trzy kategorie: robotnicy, inżynierowie oraz dzieci. Inżynierowie mogą pracować wszędzie, jednak niezbędni są do kierowania obiektami bardziej skomplikowanymi, takimi jak chociażby szpital czy warsztat. Zadaniem robotników jest głównie wydobywanie węgla, żelaza i ścinanie drzew. Co ciekawe gra w pewnym momencie daje nam możliwość nakazania dzieciom pracy.

Tutaj musimy przejść do mechanizmów gry. Są one rozbudowane i rozgrywka nie opiera się jedynie na zbieraniu surowców i stawianiu budynków. Pierwsza rzecz to drzewko technologii, które jak widzicie jest skomplikowane i niezbędne do rozwoju osady. Kolejna sprawa to Księga Praw, która pozwala nam wydać oświadczenia. Niektóre z nich będą dla nas korzystne i sprawią, że radość wśród mieszkańców wzrośnie, jednak inne – wspomniane wcześniej prawo, nakazujące dzieciom pracować – może wywołać oburzenie. Musimy dbać o poziom zadowolenia poddanych, gdyż niedobrze zarządzana ludność, może wzniecić bunt. Mechanika podejmowania wyborów wydaje się bardzo rozbudowana. Każda decyzja niesie za sobą dobre i złe skutki. Wprowadzono nawet ogranicznik czasowy, w obrębie którego musimy się wyrobić z wprowadzeniem prawa do życia, aby ludzie docenili nas za włożony trud w pracę.

Frostpunk

Podstawowe złoża, które możemy eksploatować na starcie, nie są nieskończone, dlatego jak najszybciej należy zadbać o odpowiedni rozwój technologii, aby móc wydobywać zasoby z kopalń. Na początku dobrze sprawdzają się tutaj scouci, których możemy wysyłać na ekspedycje. Tam możemy napotkać na osadników, którzy zwiększą liczbę ogólnej ludności we wiosce bądź surowce, które pomogą nam w rozwoju.

Frostpunk

GALERIA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here