Frostpunk – strategia i survival – preview

Frostpunk to gra strategiczna typu survival autorstwa polskiego studia 11 bit studios, które znane jest z takiego hitu jak na przykład This War of Mine. Premiera tej produkcji określana jest na pierwszy kwartał 2018 roku, jednak dokładna data nie została jeszcze podana.

Frostpunk trafił do mnie w formie gry demonstracyjnej, w której możliwa jest gra tylko do 10 dnia. Wydaje się to być dosyć mało, jednak nawet w takim okresie można wyrobić sobie zdanie na temat produkcji.

Podstawowym celem gry jest przetrwanie. Rozgrywkę zaczynamy na odludziu, zewsząd pokrytym śniegiem. Naszym zadaniem jest przetrwanie, a w sytuacji gdy temperatura otoczenia waha się od -20 do -40 stopni, najważniejszym elementem jest ciepło. Na środku obozowiska posiadamy jedynie generator ciepła, który musimy jakoś zasilić.

Frostpunk

Już od początku borykamy się z trudnymi wyborami. Liczba pracowników jest ograniczona, a ilość surowców do wydobycia skłania nas do podejmowania trudnych wyborów. Pierwszym celem jest zdobycie odpowiedniej ilości węgla, aby włączyć piec, jednak nie możemy zapominać o innych zasobach, takich jak drewno i stal, które będą niezbędne do rozbudowy osady. Podstawą do przeżycia w tak trudnych warunkach jest żywność, która jest trudna do zdobycia. Z początku myślałem, że podstawą jest utrzymanie odpowiedniego poziomu węgla w magazynie, jednak to niedobór pokarmu, będzie doskwierał nam najczęściej.

Frostpunk

Nasze społeczeństwo podzielone jest na trzy kategorie: robotnicy, inżynierowie oraz dzieci. Inżynierowie mogą pracować wszędzie, jednak niezbędni są do kierowania obiektami bardziej skomplikowanymi, takimi jak chociażby szpital czy warsztat. Zadaniem robotników jest głównie wydobywanie węgla, żelaza i ścinanie drzew. Co ciekawe gra w pewnym momencie daje nam możliwość nakazania dzieciom pracy.

Tutaj musimy przejść do mechanizmów gry. Są one rozbudowane i rozgrywka nie opiera się jedynie na zbieraniu surowców i stawianiu budynków. Pierwsza rzecz to drzewko technologii, które jak widzicie jest skomplikowane i niezbędne do rozwoju osady. Kolejna sprawa to Księga Praw, która pozwala nam wydać oświadczenia. Niektóre z nich będą dla nas korzystne i sprawią, że radość wśród mieszkańców wzrośnie, jednak inne – wspomniane wcześniej prawo, nakazujące dzieciom pracować – może wywołać oburzenie. Musimy dbać o poziom zadowolenia poddanych, gdyż niedobrze zarządzana ludność, może wzniecić bunt. Mechanika podejmowania wyborów wydaje się bardzo rozbudowana. Każda decyzja niesie za sobą dobre i złe skutki. Wprowadzono nawet ogranicznik czasowy, w obrębie którego musimy się wyrobić z wprowadzeniem prawa do życia, aby ludzie docenili nas za włożony trud w pracę.

Frostpunk

Podstawowe złoża, które możemy eksploatować na starcie, nie są nieskończone, dlatego jak najszybciej należy zadbać o odpowiedni rozwój technologii, aby móc wydobywać zasoby z kopalń. Na początku dobrze sprawdzają się tutaj scouci, których możemy wysyłać na ekspedycje. Tam możemy napotkać na osadników, którzy zwiększą liczbę ogólnej ludności we wiosce bądź surowce, które pomogą nam w rozwoju.

Frostpunk

GALERIA

Podsumowanie
Po około godzinie gry zwykle trudno powiedzieć wiele, jednak w tym przypadku mogę polecić tą grę. Jeżeli lubisz gry strategiczne, to ta produkcja spełni twoje oczekiwania. Klasyczna strategia została dopełniona elementami survivalu, co sprawia że praktycznie przed każdą decyzją trzeba pomyśleć. Rozgrywka nie jest łatwa, a system rozbudowanych wyborów sprawia, że podczas gry niejednokrotnie szybciej zabije nam serce bądź zmarszczymy czoło podczas intensywnego myślenia. W wielu sytuacjach jesteśmy bombardowani oczekiwaniami mieszkańców, które niełatwo spełnić, a ich zlekceważenie może się dla nas źle skończyć.
PLUSY
  • System wyborów
  • Różne sposoby pozyskiwania surowców
  • Drzewko technologii
  • Konwencja przetrwania w mroźnej krainie

Dodaj komentarz

Nigdy nie publikujemy Twojego maila. Wymagane pola zostały oznaczone *

Możesz użyć tych tagów HTML.

Przypomnij hasło

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.