Dzisiaj chciałbym zaprezentować Wam produkt firmy AOC. Dostaliśmy do testów monitor AOC AG271QX. Pochodzi on z serii AGON, która skierowana jest konkretnie pod wymagających graczy. Z języka greckiego agon oznacza walkę. Nie bez powodu producenci postanowili mianować tym określeniem swoje monitory!

Co zawiera pudełko?

Na początku skupmy się na ogólnych cechach sprzętu. AOC AG271QX dostajemy w dużym i solidnym pudełku. Wszystko zapakowane jest w styropian, dlatego prawdopodobieństwo nieszczęśliwego wypadku podczas transportu jest zredukowane. Spójrzmy na to co dostajemy od producenta.

W pierwszej warstwie znajduje się aluminiowa podstawką w kształcie litery V oraz nóżka. Oprócz tego dostajemy zestaw kabli:

 • kabel DVI-D (Dual Link)
 • kabel Display Port
 • kabel USB 3.0 (Typ A – Typ B)
 • kabel od dźwięku
 • kabel od mikrofonu

Monitor posiada swój własny zasilacz, który dostajemy w opakowaniu. Oprócz tego w pudełku znajdziemy podstawowe śrubki, umożliwiające montaż nogi, a także płytę CD ze sterownikami i programami producenta.
AOC AG271QX AOC AG271QX

Ciekawą rzeczą jest obecności mini klawiatury. Czerwona kolorystyka klawiszy, ich ułożenie w formę V, a także widniejący napis AOC, sprawiają że mamy do czynienia z dopracowanym sprzętem. Na pierwszy rzut oka nie wiemy co to jest, ale po głębszej analizie okazuje się, że jest to urządzenie do sterowania menu OSD monitora.AOC AG271QX

W głębszej warstwie oczywiście znajduje się monitor AOC AG271QX.

Wygląd, budowa i ergonomia

AOC AG271QX wyposażony został w ekran o przekątnej 27 cali. Szerokość to 62.4 cm, wysokość 43.1 cm (mierzona od najniższego możliwego położenia monitora), a głębokość to 21.8 cm. Tutaj należy jeszcze dodać, że mamy możliwość regulacji wysokości monitora o 13 cm w górę. Sprawia to, że pomimo dość sporych rozmiarów, produkt można umieścić w każdej przestrzeni. Moje stanowisko pracy jest niewielkie, a mieszczę monitor AOC AG271QX bez problemów i co więcej – trochę miejsca zostaje. Górna i boczna ramka mają około 13 mm, natomiast dolna około 19 mm. Sprawia to, że większość obszaru przeznaczona jest na ekran, a w trakcie pracy zapominamy o ramkach.

AOC AG271QX AOC AG271QX  AOC AG271QX AOC AG271QX AOC AG271QX

Regulacja kątów monitora AOC AG271QX jest wystarczająca. Możemy pochylić go od -3.5° do 21.5°, natomiast w poziomie obrócimy go od -20° do 20°. Warto zaznaczyć, że sprzęt posiada funkcję PIVOT, gdzie maksymalna wysokość urządzenia to 64 cm. Dzięki temu zyskujemy ogromną powierzchnię roboczą w pionie, co w niektórych przypadkach bywa niezwykle przydatne.

AOC AG271QX AOC AG271QX AOC AG271QX AOC AG271QX AOC AG271QX AOC AG271QX AOC AG271QX AOC AG271QX

Wykonanie urządzenia jest bardzo dobre. Aluminiowa nóżka w kształcie litery V zapewnia stabilną pozycję. Nawet niedbale przesuwając monitor, trudno jest nam go przewrócić. Gdy obracamy go w poziomie, to nie ma możliwości, aby zaburzyć równowagę. Dołączona noga jest wkręcana do obudowy monitora 4 śrubami. Posiada również otwór do aranżacji okablowania. Sama obudowa zrobiona jest z materiału sztucznego, który przypomina szczotkowane aluminium. Na dole widnieje czerwony napis AGON, zwracający uwagę z jakim sprzętem mamy do czynienia. Na tyle monitora mamy czerwoną literę V oraz wiele złączy.

AOC AG271QX AOC AG271QX AOC AG271QX

Bardzo ciekawy jest wieszak na słuchawki w AOC AG271QX, który możemy schować, gdy jest niepotrzebny. Ta funkcja pozwala zaoszczędzić cenne miejsce na biurku, a słuchawki nie przeszkadzają podczas pracy.

AOC AG271QX AOC AG271QX AOC AG271QX AOC AG271QX AOC AG271QX AOC AG271QX

Porty i sterowanie

Przejdźmy teraz do omówienia portów, które posiada AOC AG271QX. Pod zaczepem słuchawkowym znajduje się wejście na mikrofon, a pod nimi na słuchawki. Następnie są porty USB 3.0. Kolorem żółtym oznaczony jest port pobierania z funkcją szybkiego ładowania, np. telefonu komórkowego. Kolejno mamy port USB 3.0 pobierania danych.

AOC AG271QX AOC AG271QX

Pod czerwonym V, na tyle monitora znajduje się reszta portów. Mamy tutaj hub USB 3.0, gdzie istnieją 2 porty typu A i jeden typu B. Bliżej środka znajduje się wejście na przewód zasilający. Po drugiej stronie mamy wejście dla kabla DVI Dual-Link, następnie 2 porty HDMI, z których pierwszy posiada również funkcję MHL. W dalszej kolejności znajduje się Display Port, D-SUB, wejścia od mikrofonu i słuchawek, a także złącze na wspomnianą mini klawiaturę. Producent przewidział również chęć zabezpieczenia monitora przez użytkownika, dlatego zastosować otwór na linkę zabezpieczającą Kensington.

AOC AG271QX AOC AG271QX AOC AG271QX

W prawym dolnym rogu (pod monitorem) znajdują się fizyczne przyciski zarządzania menu OSD.  Sterowanie dzięki nim jest proste. Pierwszy przycisk od lewej odpowiada za wybór źródła obrazu oraz cofanie, następne dwa to przyciski wyboru, kolejny to przycisk potwierdzania wyboru, a ostatni to przycisk zasilania. Pomimo dobrego umiejscowienia przycisków, dłuższe sterowanie i kalibracja monitora stają się męczące. Z pomocą przychodzi wspomniana wcześniej klawiatura, dzięki której proces jest znacznie przyjemniejszy. Dodatkowo za pomocą strzałek możemy ustawiać tryby kolorów i wygląd cieni.AOC AG271QX

Na płycie dołączonej od producenta znajdziemy instrukcję obsługi, sterowniki oraz 3 programy do zarządzania monitorem.

 • AOC i-Menu to wersja menu OSD, dzięki któremu możemy konfigurować monitor z poziomu systemu komputera.
 • AOC Screen+ pozwala podzielić ekran na wiele różnych sposobów, w celu ułatwienia pracy z różnymi aplikacjami na raz.
 • e-Saver zarządza działaniem monitora podczas sytuacji, w których z niego nie korzystamy.

Tak na prawdę przydatne są tylko 2 pierwsze programy, bo e-Saver to jest praktycznie to samo, co zrobimy z pozycji zarządzania energią w Windowsie.

Menu OSD przedstawia się następująco. Umożliwia kalibrację ekranu na wielu poziomach.

AOC AG271QX AOC AG271QX AOC AG271QX AOC AG271QX AOC AG271QX AOC AG271QX AOC AG271QX

Dane techniczne

Przechodząc do kwestii technicznych, to format obrazu to 16:9. Zastosowano podświetlenie z użyciem diod WLED. Jasność producent określa na 350cd/m2. Wartość wydaje się wysoce prawdopodobna, gdyż po ustawieniu jasności na 100%, ekran wręcz uderza światłem. Dzięki temu kolory są nad wyraz miłe dla oka, ale to rozwinę w dalszej części recenzji. Kontrast tego monitora wynosi 1000:1. Zastosowano matrycę TN. Monitor, jako sprzęt skierowany dla graczy, wyróżnia się czasem reakcji 1 ms. Maksymalna rozdzielczość do 2560 x 1440 px (WQHD), a maksymalna wartość odświeżania to 144 Hz, co wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla graczy. Wszystko dopełniają 3 lata gwarancji.

Audio

Producent wyposażył AOC AG271QX w głośniki o mocy 3 wat. Po urządzeniu skierowanym do graczy, oczekiwałem jakości dźwięku na dobrym poziomie. W końcu muzyka i dźwięki to nieodłączny element rozgrywki. W strzelankach często niezbędne do prawidłowego ocenienia miejsca, z którego nadchodzi przeciwnik. Niestety zawiodłem się na nich. Na pewno nie powiedziałbym, że są przeznaczone do gry. Dźwięk nie jest zły – tego nie można powiedzieć, bo do przeglądania internetu, pracy biurowej czy odsłuchania jakiegoś krótkiego filmiku na Youtube wystarczą. Niestety dźwięk jest zimny i płaski oraz pozbawiony głębi. Wszystko gra na takim samym poziomie. Basu praktycznie nie ma, a wysokich tonów również ciężko się doszukać. Zaliczyłbym dźwięk z nich płynący do kategorii dźwięku z budżetowych laptopów. Natomiast jest jedna rzecz, której nie można im zarzucić – głośność. Dodatkowo nawet na maksymalnej głośności dźwięk nie jest zniekształcony. Nie znajdziemy szumów, charczenia i pisków.

Zastosowane technologie

AOC wypuszczając na rynek monitor dla graczy, nie zapomniał zastosować w nim swoich technologii, poprawiających odbiór wrażeń. Opiszę Wam je, aby było jasne, z czym mamy styczność.

 • AOC Low Blue Light – jest to technologia niskiej emisji światła niebieskiego. Jak udowodniły badania niebieskie światło szybko męczy oczy, a może być również powodem zaburzeń snu czy bólu głowy.
 • Adaptive Sync (zgodne z FreeSync w zakresie 30-144 Hz) zapobiega szarpaniu i zacinaniu obrazu. Przejścia powinny być gładkie bez drgań i rwań.
 • Funkcja AOC Shadow Control, która pozwala rozjaśnić ciemne zakamarki podczas gry, w taki sposób, że jasność pozostałych elementów pozostanie stała.
 • AOC Flicker Free, która ma zapobiegać migotaniu obrazu.

Brzmi to wręcz idealnie, ale jak w rzeczywistości będzie się to sprawować, zobaczymy nieco później.

Odwzorowanie kolorów

Na początku chciałbym zaznaczyć, że wszelkie testy wykonywałem na fabrycznych ustawieniach ekranu. Monitor przed sprawdzaniem pracował kilka godzin, aby odbiór wrażeń był rzeczywisty i bez zniekształceń.

W celu sprawdzenia jak AOC AG271QX radzi sobie z paletą kolorów sRGB postanowiłem wykonać prosty test przy pomocy programu Photoshop. Poniżej widzicie zestaw barw, a na nim charakterystyczne siwe pola. Te zaciemnienia odpowiadają kolorom, których monitor nie jest w stanie wyświetlić. Jak widać braki są niewielkie. Występują problemy z wyświetlaniem bardzo ciemnych odcieni (wręcz czarnych) zielonego, niebieskiego i czerwonego. Problemy pojawiają się również przy bieli oraz jasnym żółtym kolorze.AOC AG271QX

Przejdźmy do konkretnej analizy gradientu kolorów. Niestety oko aparatu nie jest w stanie wychwycić drobnych niuansów, dlatego postaram się ubrać odczucia w jak najlepsze słowa, abyście mieli pogląd na realną sytuację. Teoretycznie matryca TN nie króluje w kwestii odwzorowania barw. Jednak w tym przypadku ta teoria nie jest do końca prawdziwa.

Zacznijmy od czarnego koloru. Na poniższym zdjęciu widzicie próbkę kolejnych natężeń barwy. Różnica pomiędzy 0% a 3% widoczna jest gołym okiem (co niestety na zdjęciu trudno dostrzec). Jeżeli porównamy 0% do 1%, to trudno doszukać się tu różnic. Po dogłębnym wejrzeniu możemy dostrzec różnicę między barwą 0% a 2%, aczkolwiek nie jest ona widoczna na pierwszy rzut oka. Pomimo tego według mnie odwzorowanie czarnego jest idealne. Przechodząc dalej do białego koloru zmiany są płynne, nie ma odchyleń w żadną stronę. Niestety monitor gorzej radzi sobie z wyświetlaniem bieli, bo dla mnie widoczna różnica jest dopiero między 90% a 100%. Wcześniej ciężko doszukać się zmian barwy.AOC AG271QX

Podczas analizowania barwy białej dostrzegłem niewielkie cienie w prawym dolnym rogu ekranu oraz minimalne zażółcenie w lewym i górnym boku. Jednak podczas normalnej pracy nie zauważa się tego problemu.AOC AG271QX

Czarna barwa oddana jest dobrze, ale nie idealnie. W naturalnej pozycji, czyli siedząc na wysokości monitora z głową w połowie jego szerokości, dostrzeżemy niewielkie srebrzenie. Mocno to nie doskwiera, w trakcie gier i prezentacji zniekształceń czarnych odcieni nie widać, ale niestety w specyficznych przypadkach występuje.

W innych kolorach rozmieszczenie barwy jest również jednostajne. Na poniższym zdjęciu każda barwa w kolumnie 4% jest widoczna i odróżnia się od sąsiednich. W dużym natężeniu kolorów kolejne natężenia można bez problemu odróżnić. Również barwy o wartościach od 90% do 100% są rozpoznawalne i nie zlewają się w jedną.AOC AG271QX

Analiza gradientowego przejścia koloru wypada różnie. W przypadku czarny -> czerwony oraz czarny -> niebieski jest dobrze. Pojawiają się co prawda niewielkie pionowe, ciemne paski, ale nie utrudnia to odbioru i nie zwraca mocno uwagi. Gorzej przy przejściu czarny -> biały oraz czarny -> zielony. Tutaj niestety pionowe, ciemne paski widoczne są na pierwszy rzut oka. W przypadku odcieni zielonego najbardziej uderza to w oczy.

Nawiążmy teraz do jasności i nasycenia kolorów. Jest bardzo dobrze! Barwy są dobrze nasycone, nie ma odchyleń w żadną stronę. Kolory nie są cukierkowe, a realistyczne. Nie dostrzegamy żadnych problemów opisanych wyżej, dotyczących przejść kolorów.

Płynność animacji oraz zarządzanie kolorami w grach

144 Hz oraz Adaptive Sync w AOC AG271QX współgrają idealnie. Nawet podczas szybkich obrotów kamery nie zauważymy charakterystycznego klatkowania animacji. Przejścia są stonowane i płynne. Nic nie drży ani nie przerywa. Dzięki 1 ms czasu reakcji, ghostingu praktycznie nie doświadczymy. Co prawda podczas bardzo szybkich ruchów myszką i obrotów ekranu widać lekkie smużenie (na prawdę bardzo lekkie), ale dostrzegam je widocznie w sytuacji, gdy poruszam myszką bardzo szybko. Wątpię, żeby ktoś jej tak używał w normalnej grze. Przy standardowych ruchach obraz jest płynny.

Kolejnym punktem, na który chcę zwrócić uwagę to cienie i technologia zarządzania nimi czyli Ghost Control. Standardowy suwak, który jest za nie odpowiedzialny, mamy ustawiony na 50. W normalnym użytkowaniu wartość ta jest dobra, jednak w trakcie gier nie zawsze mi odpowiadała. Ekran był wtedy zbyt jasny, lekko przepalony. Zmniejszenie wartości na 40 znacznie poprawiło moje odczucia, co do naturalności odwzorowania barw.
Jednak jak się to sprawdza w warunkach, dla których ta funkcja została wprowadzona? Na pewno działa to dobrze, jednak nie idealnie. Producent zapewnia, że uwydatnieniu ulegają tylko cienie. Owszem tak się dzieje, ale poza nimi jaśnieją albo ciemnieją inne barwy. Nie w takim stopniu jak ciemne odcienie, ale jednak. Oczywiście trzeba przyznać, że funkcja działa w porządku, ale nie wyobrażam sobie zmian ustawień w trakcie dynamicznej rozgrywki. Nawet z użyciem mini klawiatury jest to niewygodne. Natomiast używanie tego jako kolejny sposób na kalibrację ekranu, jak najbardziej zdaje rolę!

Kąty widzenia

Matryce TN słyną z niezbyt dobrych kątów widzenia. Producent deklaruje je na poziomie 170°/160°. Rzeczywistość jest nieco odmienna. Przy siedzeniu na wprost monitora jest bardzo dobrze. Jak wcześniej wspomniałem barwy oddane są poprawnie. Jednak gdy przesuniemy się już niewiele w bok i będziemy patrzeć pod małym kątem, to na bokach pojawiają się charakterystyczne zażółcenia. Najbardziej widać to na białym kolorze. Znajomi siedzący z boku i oglądający naszą pracę, mogą czuć dyskomfort. W momencie patrzenia na ekran z góry już pod niewielkim kątem pojawiają się zimne, niebiesko-różowe barwy. Im większy kąt, tym sytuacja jest gorsza. Co dziwne, przy patrzeniu od dołu problem praktycznie nie występuje.AOC AG271QX

Reasumując, jeżeli korzystamy sami z monitora i oglądamy wszystko na wprost, to jest bardzo dobrze. Osoby spoglądające pod bocznymi kątami, zauważą zniekształcenie kolorów.

Pobór energii

Producent deklaruje pobór energii na poziomie 47 W przy normalnej pracy z ustawieniami fabrycznymi. Dla maksymalnej jasności i kontrastu będzie to poziom 96 W, a w trakcie czuwania poniżej 0,5 W.

Jaka jest rzeczywistość?
Sprawdźmy sytuację dla ustawień fabrycznych. Producent postanowił ustawić kontrast na 50, a jasność na 90% maksymalnej wartości. W tym przypadku monitor pobiera 37.4 W.
Zmieniając jasność i kontrast na 100% otrzymamy pobór w granicach 43,6 W.
Podczas normalnej pracy, gdzie w moim przypadku kontrast ustawiony jest na 50, a jasność na 15%, pobór mocy wynosi 17.5 W.
Jak sytuacja przedstawia się w okresie czuwania? W takim stanie urządzenie pobiera 0.4 W energii.

Jak widać wartości nieco różnią się od tych, deklarowanych przez producenta. Pamiętajcie, że w czasie czuwania urządzenia również pobierają energię. W tym przypadku jest to wartość poniżej 0.5 W. Niby niewiele, ale jeśli przeliczycie sobie, ile czasu w ciągu roku monitor pozostaje w takim trybie, to może z tego wyjść już jakaś większa kwota. Pamiętajcie o wyłączaniu urządzeń z sieci – dbajmy o środowisko 🙂

Porównanie z innymi monitorami

AOC AG271QX aktualnie możemy kupić w granicach 2000 zł. To sporo, jednak urządzenie oferuje dużo funkcji oraz dobre osiągi. Jak wypada w zestawieniu z innymi modelami? Postanowiłem wybrać kilka produktów o podobnych parametrach. Monitory musiały mieć przekątną 27’’, 144 Hz oraz rozdzielczość WQHD. Widełki cenowe jakie wybrałem to między 1500 zł, a 2500 zł.

AOC AG271QX jest najtańszy z zestawionych modeli. Jedynie monitor iiyama G-Master GB2760QSU Red Eagle kosztuje praktycznie tyle samo co nasz model testowy przy tych samych głównych parametrach. Propozycje innych producentów, np. Asus MG278Q to wydatek około 100 zł. Chcąc wybrać matrycę IPS musimy zapłacić już około 500 – 600 zł więcej. Tracimy jednak na czasie reakcji, który wzrasta do 4 ms, jak w przypadku ASUS MG279Q. Podkreślam, że porównuję tutaj tylko suche fakty. Z innymi monitorami nie miałem styczności, dlatego wydawanie opinii na temat ich funkcjonalności, byłoby wysoce nieprofesjonalne.

Dla kogo przeznaczony jest AOC AG271QX

Ameryki tutaj nie odkryję. To produkt świetny dla graczy. Jeżeli posiadasz odpowiednio mocny sprzęt, to z pewnością wykorzystasz jego możliwości i nie zawiedziesz się. Cena również jest dobra.
Natomiast, gdy komputer wykorzystujesz głównie do pracy biurowej, okazjonalnej gry i oglądania filmów, to nie jest to najlepszy wybór. Przy takim zastosowaniu cena jest już wysoka, a duża częstotliwość odświeżania czy niskie opóźnienie nie będą ci potrzebne. Wtedy lepiej zdecydować się na inną i tańszą opcję, gdyż nie będziesz w stanie wykorzystać mocy monitora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here