Numantia to turowa gra strategiczna autorstwa hiszpańskiego studia RECOtechnology. Została wydana 25 października 2017 roku. Trafiła na platformę PS4, XBOX ONE oraz PC. Fabuła oparta jest na rzeczywistych wydarzeniach. Produkcja powstała dla upamiętnienia 2150-tej rocznicy oblężenia Numancji.

Historyczne tło
Numancja to starożytne miasto założone w północno-zachodniej Hiszpanii około 300 r. p.n.e.  W latach 143 – 133 p.n.e. toczyła się o nie wojna, gdzie najeźdźcami byli Rzymianie. W kartach historii najbardziej odznaczyło się oblężenie Numancji, a dokładniej heroiczna i nadludzka jej obrona. Otóż przez dziewięć miesięcy było ono oblegane. Zwróćcie proszę uwagę na rozkład sił. Agresor posiadał 60 tysięcy wojowników natomiast armia obrońcy liczyła tylko 8 tysięcy Numantyjczyków. Niestety pomimo ogromnego wysiłku mury miasta musiały runąć. Numancję zniszczono, a ludzi zabito bądź sprzedano do niewoli.

Numantia pole

Hiszpańscy producenci postanowili przełożyć wydarzenia historyczne do gry i udostępnić swoją twórczość graczom. Jak im to wyszło?

Rozpoczynając rozgrywkę, stajemy przed trudnym wyborem. Otóż musimy zdecydować czy gramy Rzymianami, czy Numantyjczykami. Na samym początku przechodzimy krótki tutorial. Co prawda system walki nie jest mocno rozbudowany, co wyjaśnię później, aczkolwiek treściwa pomoc jest tutaj nieoceniona. Przez pierwszą bitwę oraz początek zmagań jesteśmy prowadzeni przez wyskakujące pop-upy. To pozwala nam obyć się z mechaniką gry.
Dla rzetelnej oceny musimy podzielić recenzję na dwie części: system walki oraz fabułę.

Zacznijmy od bardziej ciekawego punktu. Jak wygląda fabuła?
Sposób w jaki zostanie ukazana nam historia, zależy od wyboru początkowej ścieżki. Od strony Numantyjczyków przez meandry historyczne przeprowadzać będą nas trzej śmiałkowie: Leuco, Ambon oraz Retogenes. Wybierając Rzymian, towarzyszyć nam będą: Korwinus, Nerwa, a także Aselius. Oprócz wspomnianych bohaterów spotkamy wiele innych postaci. Ich obecność w znaczącym stopniu wpłynie na rozgrywkę. Zauważyłem, że nikt nie pojawia się przypadkiem. Odwiedzający goście najczęściej przychodzą z nowinami, pytaniami, prośbami bądź ważnymi informacjami.

Numantia 4

Przechodzenie gry opiera się na realizowaniu pojawiających się wydarzeń. Będziemy mieli do czynienia z 4 typami: dyplomatyczny, wojenny, związany z zasobami oraz postaciami. W większości ich celem jest podjęcie decyzji . Każdej pojawiającej się historii, towarzyszy szeroki opis i scenka rodzajowa. Niestety, aby czerpać radość z rozgrywki musimy znać język angielski. Do gry nie ma polskich napisów, o dubbingu nie wspominając. Jest to ważne, aby zrozumieć sens wydarzenia, gdyż potem musimy dać konkretną odpowiedź. I tutaj pojawia się niewątpliwy plus tej gry. Nie raz musiałem się sporo natrudzić i pomyśleć, jak postąpić z przybyłą osobą, aby wyjść na swoje. Pamiętajmy o tym, aby patrzeć w przyszłość, nawet bardzo odległą. Od podejmowanych decyzji będzie zależeć dalsza rozgrywka. Często myśląc, że wybieramy najlepszą opcję, okazuje się, że rzeczywistość jest odmienna. Według mnie należy znać też tło historyczne, aby podejmować najlepsze decyzje. Nagrodami może być uzyskanie zasobów, srebra bądź pozyskanie jednostek. Czasami zaskarbimy sobie wdzięczność bohatera. Niestety łatwo również zrazić do siebie innych. Wybierając złe decyzję, unieruchomimy swoje jednostki na kilka tur albo na przykład stracimy morale. Jeżeli chodzi o eventy wojenne, to sprawa jest prosta. Naszym celem jest stoczenie pojedynku.

Twórcy zadbali o tło historyczne. Minione wydarzenie umieścili w fabule profesjonalnie i przystępnie dla odbiorcy. Jedynym minusem jest sposób w jaki toczy się historia. Wszystko uzależnione jest od pojawiających się wydarzeń i gracz nie ma możliwości zboczyć z tej drogi. Oczywiście wspomniana możliwość rozwiązywania problemów w różny sposób zasługuje na uznanie i poprawia odbiór.

Numantia 2

System walki i szkolenia jednostek.
Dostajemy tutaj klasyczną turową strategię. Mapa bitwy złożona jest z wielu sześcianów. Jeden hex odpowiada jednej jednostce.

W mieście ważnymi miejscami są baraki i rynek. W pierwszej lokacji werbujemy żołnierzy. Jednostki podzielone są na: specjalne, piechota, jazda konna, strzelcy oraz posiłki. Każda z nich ma inne zastosowanie, posiada swoje mocne i słabe strony, i powinna być wykorzystywana w odmienny sposób. Nie zapomnijmy o ich szkoleniu. Żołnierzy możemy rozwijać na wyższe poziomy. To również kluczowy element dobrze rozegranego pojedynku.

Rynek natomiast pozwala nam ulepszyć swoje oddziały. Możemy tu kupić przeróżny ekwipunek, który polepszy statystyki. W takich decyzjach należy być rozważnym i analizować statystyki, gdyż często wzrost jednej, pociąga za sobą spadek drugiej.

Przed każdą potyczką wybieramy skład. Maksymalnie przydzielimy po 5 jednostek każdego typu, jednak zawsze system narzuca maksymalną ilość różnych żołnierzy. Możemy ich ustawić na polu bitwy, jednak nie mamy pełnej dowolności. Gra przydziela z góry obszar, w którym lokujemy siły. Wybierając położenie, zwracajmy uwagę na morale jednostek. Jest to dosyć ważny czynnik w trakcie potyczki. Po rozpoczęciu tury każdy wojownik ma jeden ruch. Niebieskie pola to miejsca, po których możemy się swobodnie poruszać. Jeżeli przejdziemy trochę dalej czyli na pola żółte, to morale zmniejszą się, a to może wpłynąć na jakość ofensywy. W kwestii ataków trzeba być rozważnym. Niektórych jednostek nie powinno atakować się od boku albo z tyłu, a niektóre wręcz przeciwnie.

Numantia

Wydawanie rozkazów jest proste, ale nieumiejętne zarządzanie oddziałami, może doprowadzić do klęski. Oczywiście każdą przegraną potyczkę można powtórzyć. Jednak źle dobrana armia może czasami nie wystarczyć. Wtedy jedyne co nam pozostaje, to zacząć grę od nowa. To kolejny minus. Przez jedną głupią decyzję wszystkie godziny spędzone w grze, idą na marne. Nie mamy możliwość wykonania pobocznych zadań, aby uzbierać surowce i odbudować armię.

Nasza strona walki wydaje się ciekawa i ekscytująca. To prawda. Jednak to, co czeka nas w turze przeciwnika, to męczarnia. Jeżeli śmiałeś się, że w trakcie reklam na Polsacie można kupić sobie piwo na stacji benzynowej w innym województwie, to… No aż tak źle nie jest, ale niesamowicie utrudnia to rozgrywkę i jest zwyczajnie nudne. Brakuje przycisku, który przyspiesza turę oponenta, gdzie w gruncie rzeczy nic ważnego dla nas się nie dzieje.

Jednak Numantia nie oferuje jedynie samego trybu kampanii. Producenci udostępnili również możliwość rozgrywki poza główną linią fabularną. Możemy grać przeciwko komputerowi bądź dowolnej osobie online. W tym trybie surowce nie ograniczają nas. Wszystkie jednostki są dostępne i możemy wybierać je dowolnie. Jest to ciekawa opcja, w której możemy przećwiczyć swoje umiejętności.

KONKURS

Mamy dla Was konkurs gdzie do wygrania jest kopia gry Numantia na konsolę PlayStation 4 w wersji kodu do aktywacji w PlayStation Store.

ZADANIE KONKURSOWE:
Ze względu na to, że przechodzimy ciągle metamorfozę, to prosimy Was o pomoc. W kilku zdaniach prześlijcie nam na maila jestesmy@nienagrani.pl opinię na temat serwisu, w której to podzielicie się z nami uwagami (pozytywnymi i krytycznymi) oraz sugestiami odnośnie portalu nienagrani.pl jak i nowego kanału Youtube. W mailu możecie napisać o tym czego byście chcieli na stronie, o czym byście najchętniej czytali itp.

W mailu podaj swoje imię i nazwisko oraz jeżeli jesteś z portalu Wykop.pl nick.

NAGRODA:
Nasza redakcja wybierze kilka odpowiedzi, które według nas okażą się najbardziej pomocne i poprzez losowanie wśród tych najlepszych wylosuje jedna, którą nagrodzi grą Numantia na konsolę PS4 o wartości 130 złotych!
Rozwiązanie konkursu i wręczenie nagrody w niedzielę 5 listopada na łamach portalu wykop.pl i nienagrani.pl.

GALERIA

WIDEO

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here