W tym teście chciałbym zaprezentować Wam ciekawą propozycję dla graczy, którzy szukają karty graficznej ze średniego segmentu, która będzie rozwiązaniem wystarczającym pod względem mocy i osiągów. Takim typem jest SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 580 8GD5 Special Edition. Jak to GPU poradzi sobie w testach syntetycznych i w najnowszych grach oraz co może zaoferować nabywcom, sprawdzimy w poniższej recenzji!

Budowa i wykonanie
SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 580 8GD5 Special Edition trafia do nas w pudełku o ciekawej stylistyce. Robot z logiem Sapphire, widniejący na przodzie, informuje nas, że mamy do czynienia z ciekawym i mocnym produktem. Na odwrocie widnieje skrócona specyfikacja urządzenia i treść, wskazująca na to, że lepszej karty graficznej nie mogliśmy kupić. To okaże się w dalszej części testu!

Wewnątrz pudełka znajdziemy instrukcję instalacji, kartę informującą nas o możliwości przystąpienia do klubu Sapphire oraz płytę ze sterownikami. Oczywiście w tej kwestii najlepiej pobrać najnowsze ze strony producenta, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby najpierw zainstalować oprogramowanie z płyty, a dopiero potem z poziomu programu pobrać najnowsze sterowniki. Jednym z atutów tej specjalnej edycji – oprócz poprawionych osiągów – jest zaimplementowana technologia Nitro Glow 2 czyli nic innego jak LEDy, które sprawiają, że karta świeci kolorami tęczy. Trochę brakuje, że producent nie zamieścił na płycie oprogramowania sterującego LEDami.

Karta sprawia wrażenie masywnej i porządnej konstrukcji, co jest prawdą. Od frontu naszym oczom ukazują się dwa przezroczyste wiatraki o średnicy 95 mm każdy z kulkowym łożyskowaniem. Już z daleka dostrzegamy znaczek NITRO i wiemy, że mamy do czynienia ze sprzętem wyższej klasy. Pod wiatrakami możemy zauważyć radiator, który pokrywa praktycznie całą powierzchnię karty i będzie zapewniał chłodzenie karcie graficznej. Front przykryty jest przez niebieski panel z wytłaczanymi kropkami. Pierwsze co przychodzi na myśl, to świetne możliwości chłodzenia, których nie omieszkam sprawdzić dalej!

Sapphire umożliwia prosty system demontażu wentylatorów. Wystarczy wykręcić małą śrubkę, znajdującą się na obrzeżu wentylatora, a następnie lekko unieść go do góry i wysunąć ze złącza. Procedura jest na prawdę prosta i nawet osoba bez umiejętności manualnych sobie z tym poradzi. Dzięki temu dbanie o czystość wiatraków i usuwanie zalegającego kurzu jest bardzo proste, co na pewno zaowocuje lepszym chłodzeniem urządzenia.

Oglądając SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 580 8GD5 Special Edition z boku, po obu stronach ukazują się dość spore heat-pipe’y odpowiedzialne za chłodzenie urządzenia oraz znaczek Sapphire, który po podłączeniu do systemu może mienić się wieloma kolorami, które użytkownik jest w stanie sam ustawić. Od spodu GPU przykryte jest szaro-niebieską blachą, nawiązująca w stylistyce do produktów Sapphire.

Na śledziu SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 580 8GD5 Special Edition posiada 5 portów. Są to kolejno:

  • 2 x DisplayPort 1.4
  • 2 x HDMI 2.0b
  • 1x DVI-D

Do zasilenia karty graficznej wymagane są złącza 6 i 8 pinowe zasilacza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here