Warhorse Studios – czeska firma, która zasłynęła stworzeniem Kingdom Come Deliverance, została pochłonięta przez THQ Nordic. Co dalej?

Szwedzi wykupili czeskie studio za 42,8 miliona euro (33,2 miliona euro bez uwzględnienia środków pieniężnych i zadłużenia). Będąc dokładnym – to niemiecka firma Koch Media, która należy do THQ Nordic, stała się właścicielem czeskiego dewelopera.

Obie strony pochwaliły się w mediach swoją radością z dokonanej transakcji. Czy są jednak powody do radości?

THQ kupiło głośną markę. Kingdom Come Deliverance to jedna z głośniejszych premier ubiegłego roku. RPG osadzone w średniowiecznych czasach zachwyciło, albo i nie, ale na pewno zainteresowało publiczność swoim survivalowym podejściem. Kontynuacja jest czymś oczywistym, oczekiwanym przez fanów (szczególnie dlatego, że pierwsza część była dość mocno zabugowana i wiele rzeczy można by dopracować). Co zyskują w tej sytuacji Czesi?

Podobno mają mieć bardzo dużą swobodę w swojej pracy. Co to znaczy? Nie wiadomo. W zasadzie prawdopodobnie nigdy się nie dowiemy czy THQ naprawdę zostawiło wolną rękę Warhorse Studios, czy po prostu tak powiedzieli. Oprócz tego twórcy Kingdom Come Deliverance mogą się cieszyć z większego budżetu, bo THQ Nordic to firma, którą stać na wyłożenie kilku groszy na dopracowanie i promocje produktu, na co niekoniecznie mogli sobie pozwolić raczkujący w branży Czesi.

Cóż, miejmy nadzieję, że kolejna produkcja Warhorse Studios będzie na tyle udana, że nikt nie będzie mógł zarzucić THQ Nordic, że zniszczyli dobre studio. Póki co nie posiadamy żadnych informacji na temat planów wydawniczych. O sequelu Kingdom Come Deliverance też póki co nic nie słychać. A jeśli produkcja drugiej części gry zajmie tyle co pierwszej to kilka ładnych lat oczekiwania jeszcze przed nami.

Ja osobiście mogę życzyć obu firmom co najwyżej owocnej współpracy. Mam nadzieję, że wykupowanie w ostatnim czasie konkretnych marek przez giganta ze Szwecji to nie próba zahamowania ich rozwijania, a podbicia rynku w wielu punktach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here