Zima coraz bliżej, a wraz z nią większość sezonów wyścigowych dobiega końca. Jednak dla fanów wyścigów rajdowych zima nie musi oznaczać końca przygody z rykiem silników czy unoszącym się w powietrzu piasku i brudu. Na sklepowych półkach całkiem niedawno pojawiła się szósta odsłona WRC, która powinna idealnie wypełnić Wam czas przed początkiem kolejnego sezonu i da Wam możliwość wzięcia udziału w przygodzie kierowcy rajdowego i ścigać się na drogach gruntoych i szlakach turystycznych, które nie są szersze niż ścieżki, którymi mamy okazję spacerować w niedzielny poranek.

Na początku tego roku pojawił się Dirt Rally – obecnie jest to największy rywal dla serii WRC. Dirt Rally zebrał świetne oceny od graczy i mediów, a oba tytuły walczą obecnie o miano najlepszej gry rajdowej. Kylotonn Games – odpowiedzialny za serię WRC – już w zeszłym roku zrobił kawał dobrej roboty w przypadku WRC 5. W przypadku WRC 6 wyciągnięto wnioski z zeszłorocznej edycji i ostatecznie wydano jeszcze bardziej realistyczną i zbliżoną do rzeczywistości grę rajdową.

Już od pierwszego kontaktu z tym tytułem zauważyć możemy znaczący skok jakości pod względem wizualnym. Same samochody posiadają znacznie więcej szczegółów i chociaż to co znajduje się w tle nie jest w stanie osiągnąć jakości australijskiej prowincji z Forza Horizon to i tak wyglądają o wiele bardziej naturalnie niż w WRC 5. Całość uzupełnia fantastyczne oświetlenie. Jednak to nie wyścigi za dnia dają najwięcej frajdy. Podczas nocnych zmagań na leśnych trasach podziwiać możemy tylko to co znajduje się w zasięgu naszych reflektorów. Te oświetlają wystarczająco, aby zobaczyć każdywrc-6-5 element, który stanie nam na przeszkodzie przed osiągnięciem jak najlepszego czasu. Dbałość o szczegóły jest tu widoczna na każdym kroku.

WRC 6 nie należy do łatwych gier. Zanim zaczniemy wygrywać będziemy musieli przyzwyczaić się do modelu jazdy. Chyba nie muszę pisać, że w ten tytuł najlepiej grać za pomocą kierownicy. To właśnie dzięki niej będziemy mogli wykręcać świetne czasy. Gra na padzie wymaga od nas perfekcyjnego wyczucia pojazdu i nie lada zdolności. Gra rozpoczyna się od krótkiego samouczka, który ma za zadanie przygotować nas na dalszą zabawę, jednakże samouczek to za mało, aby móc się uznać, ża wirtualnego kierowcę rajdowego. W samouczku siadamy za kierownicą jednego z najszybszych pojazdów w grze, więc twórcy już od samego początku wrzucają nas na głęboką wodę. I chyba dobrze. Dzięki temu możemy zdać sobie sprawę jak silne są to bestie. Dzięki temu jaki czas osiągniemy w samouczku i w jakim stanie dowieziemy nasz samochód na linię mety gra dobierze nam poziom trudności z wrc-6-4jakim będziemy się musieli zmierzyć w dalszej grze. Bez obaw. Ten jednak możemy zmienić na każdym etapie zabawy. Zmiany poziomu trudności skupiają się na dezaktywowaniu kolejnych asyst, które znacząco ułatwiają pokonywanie kolejnych zakrętów na trasie.

Gdy już zakończymy samouczek przechodzimy do gry właściwej. Tutaj mamy do wyboru kilka dostępnych opcji. Począwszy od zabawy indywidualnej, która daje nam dostęp do trybu pełnej kariery i pojedynczych etapów rajdu, po tryb sieciowy, który skupia się na zabawie z innymi, prawdziwymi kierowcami czy podobnie jak w przypadku poprzedniej gry z serii czasowych zdarzeń online. Czasowe wydarzenia online to nic innego jak wyzwania, które zmuszają nas do wykonywania pewnej czynności podczas wyścigu – np. częstego używania hamulca ręcznego. Dzięki nim przed podejściem do każdego etapu musimy dokładnie zapoznać się z ową trasą i zaplanować swój rajd. Inaczej musimy pogodzić się z porażką.

wrc-6-2Tryb kariery pozwoli nam stworzyć swojego kierowcę i rozpocząć zabawę w serii WRC Junior, aby potem, dzięki naszym wynikom awansować do klasy WRC 2 i ostatecznie do samego WRC, w której to naszym celem jest zdobycie mistrzostwa. Po wybraniu swojego zespołu gra przenosi nas do pierwszego weekendu rajdowego, który składa się z sześciu lum siedmiu etapów rozgrywanych w przeciągu trzech, wirtualnych dni. Te różnią się od siebie przede wszystkim typem nawierzchni, z którym przyjdzie nam się zmierzyć oraz krajobrazem i warunkami pogodowymi czy porą dnia. Każdy dzień oferuje nam szereg etapów, które wymagać będą od nas bezbłędnej jazdy, ponieważ nasz pojazd naprawiać możemy tylko i wyłącznie pomiędzy kolejnymi dniami. Nie myślcie jednak, że naprawa dotyczyć będzie całego pojazdu, wszak doba ma tylko 24 godziny więc jeżeli nasz pojazd będzie znacząco zniszczony to może się okazać, że czasu na całkowitą naprawę może być zbyt mało.

Sam model jazdy to świetna zabawa, która jak już wspomniałem wcześniej wymaga od nas nie lada zdolności. Podczas wyścigów czuć pęd, który przywraca wspomnienia z dawnych gier Colin McRae Rally na PlayStation 1. Fizyka zdecydowanie na plus odczuwalna jest podczas wyścigów z mieszaną nawierzchnią. Podczas przeskoków z drogi asfaltowej na szutrową nasz pojazd zachowuje się na drodze znacznie inaczej. Twórcy zadbali tu również o zmienne warunki pogodowe. I tak też dany etap rozpoczynać możemy w gęstej mgle lub ulewnym deszczu, aby chwilę później móc ujrzeć działanie systemu oświetlenia gdy promienie słoneczne odbijają się od mokrej nawierzchni. Warto też dodać, że solidnie został tu wykonany model zniszczeń. Zdarza się, że przy porządnym dzwonie z jakimś elementem otoczenia odpadnie nam koło przez co nie ma mowy, abyśmy ukończyli wyścig.

Może to brzmi trochę zbyt nudno, albo nieco technicznie (inny sposób powiedzenia, że to nudne) to prawdopodobnie dlatego, że w przeciwieństwie do gier F1, WRC nie jest dość popularnym sportem w Polsce. Jeżeli jednak dacie tej grze szanse to jestem pewien, że nie będziecie zawiedzeni. WRC 6 to świetna gra, która oferuje zabawę na poziomie starego i poczciwego Colina McRae. Pamiętajcie też, aby po kontakcie z tym tytułem zbyt szybko się nie zrażać. Gwarantuje Wam, że z wyścigu na wyścig będzie Wam szło coraz lepiej i docenicie WRC 6.

Grę do recenzji dostarczył polski wydawca Techland.
Testowaliśmy wersję PlayStation 4.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here